Село Шипково
Църквата „Възнесение Господне” – Построена е през 1858 година с издаването на ферман от Цариград, а след 1944 г. е обявена за паметник на културата.
“Самолета” – “Aero” модел L-29
Малцина знаят, че в селото има площад „Веселин Терзиев“, в центъра на който се издига самолет – едноместен едномоторен изтребител. Всъщност именно на това място се е намирала къщата на летеца пилот-изтребител от Българските въздушни на Негово величество войски подпоручик Веселин Стоев Терзиев, който е роден на 19 юни 1920 г. в село Шипково. Веселин Терзиев е български авиационен ас от Втората световна война с три признати въздушни победи над противника. Загива геройски в неравен въздушен бой с коалиционните американо-британски бомбардировъчни ескадрили на 20 май 1944 г. в небето над София. Преклонението на хората от село Шипково пред паметта на героите има израз и в паметната плоча, оформена като част от паметника на падналите във войните шипковяни.
Грънчарски цех
Грънчарски цех където пред очите ви се изработват в неповторими багри и шарки прочутата и по света Троянска керамика.
Посока Град Троян
Музей на народните и художествените занаяти и приложни изкуства
Намира в центъра на град Троян. Музеят на народните художествени занаяти и приложните изкуства в Троян е първият в страната, който показва в детайли народните художествени занаяти и като инструментариум, и като форми, функции и декоративни системи в основните занаятчийски браншове: керамика, дървообработване и металообработване, народен текстил. Музеят се помещава в първата следосвобожденска обществена сграда в Троян – отначало училище, а по- късно и община, построена през 1881 г. от тревненския майстор Уста Генчо Кънев.
Художествена галерия Серякова къща
Художествена галерия “Серякова къща” е родната къща на Георги Сираков – един от Ботевите четници, загинал през 1876 г. в местността „Милен камък” във Врачанския Балкан за освобождението но България от турско иго. Къщата е паметник на културата от местно значение.
Център за туристическа анимация Айдушко сборище
Центърът за туристическа анимация “Айдушко сборище”отстои на 10 км от Шипково. Разположен е в подножието на прохода Троян-Кърнаре, в близост до историческия римски път “Виа Траяна”. Базата предлага богати възможности за конен туризъм в планината.
Древния римски път Виа Траяна
На места в района са запазени фрагменти от древния римски „Виа Траяна” – пътят на Траян. Тук по времето на царуването на римския император Траян Август започва строителството на пътната артерия с крепости около нея. Северно от прохода се намирала крайпътната станция Ад Радицес, южно – Суб Радицес, а в района на Беклемето – билната крайпътна станция Монтемно (Монте Аемо). Основите й и досега личат. Събирайки в себе си няколко селищни пътеки, пътят е преминавал през девет тракийски селища и укрепления в района на Троянска община, на туристическото градче Беклемето, връх Курт хисар (Вълча крепост) на югоизток и е слизал в района на село Христо Даново. Трасето е част от пътя Ескус – Филипопол, осъществявал една от най-преките връзки от Дунавския лимес до провинция Тракия. Той е свързвал Крайдунавския с Централния път, пресичайки „Хемус” през днешния Троянски проход.
Арката на Свободата
Най-близкият паметник за посещение в местността „Беклемето” е „Арката на Свободата”. Паметника се намира на 2-3 км от Туристически комплекс „Беклемето” или на 15 минути пеш, източно от най-високата точка от прохода Беклемето.
Село Орешак
Национално изложение на художествените занаяти и изкуствата в село Орешак е единственото място в България, където майстори от цялата страна показват своите съвременни творби. Изложението е създадено през 1971 година и е построено на площ от 50 дка, разполага с 8 зали с обща изложбена площ 4500 кв.м и една многофункционална конферентна зала. Основна цел на изложението е да представи тази самобитна страна на българския художествен гений – народните художествени занаяти, а също и да стимулира тяхното развитие. Това се осъществява чрез международни, национални, авторски и други изложби с участие на майстори от цялата страна и от чужбина.
Троянски Манастир Успение Богородично
Троянският Манастир “Успение Богородично” е сред уникалните християнски паметници в България. Намира се в с.Орешак на 10 км югоизточно от град Троян. Разположен е на брега на р.Черни Осъм. Той е третия по големина в България след Рилския и Бачковския. Основан е 1600 г. от заселил се там отшелник. Манастирът е забележителен с архитектурата си, невероятните дърворезби и стенописи в манастирската църква ”Успение Богородично” – дело но Захари Зограф. Прочут е с чудотворната си икона Св. Богородица Троеручица, привличаща хиляди поклонници. През Възраждането тук се е развивала активна книжовна и революционна дейност. Днес в сградата на манастира има музейна сбирка и скривалището на Васил Левски. Може да разгледате троянска битова стая от Възраждането, стаята на цар Борис ІІІ, богата колекция от църковна утвар и други дарове. Тук е погребан по негова воля Патриарх Максим
Природонаучен музей – село Черни Осъм
През 1965 г. местният учител по биология Илия Илиев заедно със своите ученици започва да събира животински и растителни видове. За нуждите на часовете по биология са препарирани животни, които могат да бъдат срещнати в Стара планина. Постепенно колекцията, подредена в коридорите на училището, се разраства и през пролетта на 1976 г. е преместена в нова сграда. От 1 януари 1977 г. сбирката става филиал на Историческия музей в Ловеч, а като самостоятелен музей се оформя през 1992 г.
Водопадът „Видимско пръскало”
Водопадът „Видимско пръскало” е разположен e в северната част на биосферния резерват Северен Джендем в Стара планина, северно от връх Ботев. Намира се на около 45 км от Шипково.
Посока към Рибарица
Хижа „Васильов“
Хижа “Васильов” се намира в най-високата част на Васильовската планина, югоизточно от връх Васильов в чудно красива местност. Географските й кординати са: 42°52“48’N и 24°28“53′ E, надморска й височина е 1490 м. Хижата работи целогодишно.
Пешеходни изходни пунктове за хижа „Васильов“
• най-бързо до хижата може да се стигне от Минерални Бани Шипково – 2ч
• град Тетевен – 18 км по шосе до село Васильово; и още 2ч пеша
• град Тетевен – 10 км по шосе до Военнопочивната станция в село Рибарица и още 4ч пеша
• град Тетевен – 19 км по шосе до последната автобусна спирка в село Рибарица („Стара Рибарица“) и още 2,30 мин пеша.
Съседни туристически маршрути: връх Васильов (най-високият връх в Предбалкана, 1490 м) – 0,20ч; Курорт Шипково – 2ч; хижа „Коман“ – 2ч; хижа „Хайдушка песен“ – 4ч; хижа „Ехо“ (в Средна Стара планина) – 5,30ч; хижа „Козя стена“ (в Средна Стара планина) – 6ч.. Маршрутите са маркирани.
Свободно време в района на хижа Васильов: посещение на археологически обекти (останки от крепости и пътеуказателни могили), които свидетелствуват за обитаването на тези места от траките. Укрепленията в местностите „Калето“ и „Тръса“ предполагат съществуването на древен път с комуникационни или пък защитни функции. Разходка до пещерите зад билото на върха – близо до връх Васильов (южно от него и вляво от началото на Дебели дял) се намира пропастната пещера “Мечата дупка” (около 25 минути от хижата).
Събиране на билки, диворастящи плодове – боровинки, малини, къпини, ягоди и т.н.
В района на село Рибарица
Местността Костина
Местността Костина се намира близко до с. Рибарица (на 30 км на запад от Шипково). Известна е с лобното място на Георги Бенковски /Георги Бенковски – Гаврил Груев Хлътев, 1841/44 – 12 май 1876 г/.
Деец на националноосвободителното движение, един от организаторите и ръководители на Априлското въстание в Четвърти (Пловдивски, Панагюрски) революционен окръг. Роден в гр. Копривщица. По време на подготовката на Априлското въстание показва блестящи качества на организатор. Един от ръководителите на събранието в Оборище, което утвърждава плана на въстанието в Четвърти окръг. Провъзгласява въстанието в гр. Панагюрище и организира конен отряд (т.нар. Хвърковата чета), с който води сражения с редовната турска армия. След разгрома на въстаниците при гр. Панагюрище се оттегля с малка чета в Стара планина. Предаден е, и убит от засада при преминаване на р. Костина.
Тук всяка година на 25 май се провежда възстановка на залавянето на Бенковски известна сред местното население като “живата картина”.
Спортно – развлекателен комплекс “Върбака”
Намира се в село Рибарица, в близост до главния път.
Една от най-големите атракции в спортно – развлекателния комплекс е язовирът за спортен риболов, който предлага на всички любители и запалени почитатели на този спорт отлични възможности за риболов.
Ски на трева
Карането на ските е в местността „Беркина могила”. Това е единсвеното място в България за каране на ски на трева. Специалното ски оборудване за трева се дава на място.
За децата, “Мечо училище” – в екологично информационен център в с. Рибарница. Тук децата ви могат да научат интересни неща за флората и фауната на планината.
Град Тетевен
Градски исторически музей
Намира се в центъра на гр. Тетевен. Основан 1911 г. от учителя по естественни науки Михайл Коичев. В музея е показано развитието на Тетевенския край от древността до освобождението от османско владичество. Отразяват икономическия и духовния напредък на района главно през ХVІІІ и ХІХ век. С най-много материали е отразен основния поминък на населението от това време – скотовъдство, дърводобив, занаятчийство и търговия.
В района на село Гложене
Гложенски манастир “Св. Георги Победоносец”
Намира се на 55 км западно от Шипково. Отбивката за Гложенския манастир е близо да гр. Ябланица по главния път София – Варна. Следва се живописен асфалтиран тесен път, с отвесни скали от едната и пропаст от другата страна.
Манастира прилича на приказен замък, кацнал върху отвесната скала на масива Лисец. От него се открива чудесна панорамна гледка към с. Гложене и низината, където бавно лъкатуши р. Вит. Според легендата е основан през ХІІІ век от руския княз Георги Глож, който бягайки от татарите се заселил тук с разрешението на българския княз Иван Асен. Под отвесните скали на върха князът построява манастира “Свето Преображение”. Но сградата започва да се руши, а чудотворната икона на Св. Георги изчезва. В последствие при намирането и на връх Камен Лисец, князът решава, че по Божията воля трябва да построи манастир в чест на Светеца с името “Св. Георги Победоносец”.